In het sociaal domein werken we aan het versterken van de sociale veerkracht van onze inwoners en gemeenschappen, zodat de ‘Samen Redzaamheid’ wordt vergroot. Waar het zwaartepunt lange tijd lag op individuele indicaties ‘verschuiven’ we dat nu naar preventie, gericht op het versterken van de sociale basis.
We werken vanuit het inwonersperspectief en daarvoor is participatie en het versterken van de samenhang in buurten en wijken van belang. We werken vanuit een integrale aanpak in het sociaal domein. Daarvoor maken we gebruik van de tredestructuur, waarbij we trede 1, 2 en 3, de indicatievrije ondersteuning, zo stevig mogelijk neerzetten. Zorg met een indicatie wordt hierdoor steeds minder nodig.
Doel brede SPUK-regeling/Gezond en Actief Leven Akkoord
Landelijk zien we de zorgvraag steeds verder toenemen. Door steeds meer preventief te handelen willen we zorgen dat de zorgvraag afbuigt en uiteindelijk afneemt. Hierdoor blijft de zorg beschikbaar voor degenen die het echt nodig hebben. De stip op de horizon hierbij is een gezonde generatie in 2040 met weerbare, gezonde mensen die kunnen opgroeien, leven, werken en wonen in een gezonde leefomgeving, en waarin sprake is van een sterke sociale basis.
Van curatief naar preventief
Middels het Gezond en Actief Leven Akkoord (GALA) worden er door het Rijk middelen beschikbaar gesteld aan gemeenten om lokaal uitvoering te geven aan dit preventieve beleid. Voor het GALA zijn afspraken gemaakt tussen de Rijksoverheid, de zorginstellingen en de gemeenten hoe dit preventiebeleid versterkt en uiteindelijk verankerd moet worden in de samenleving.
Financiering
De financiering van het GALA werkt middels de zogenaamde “brede SPUK-regeling”, dit is een regeling waarbij het Rijk jaarlijks middelen verleend aan de gemeente om de gezamenlijke doelstellingen te bereiken. Hiervoor dient iedere gemeente een plan van aanpak (op strategisch niveau) in voor de jaren 2024-2026. Jaarlijks heeft de gemeente een verantwoordingsplicht op de onderdelen zoals deze zijn bepaald in het GALA.
Zodra het strategisch plan is goedgekeurd en het uitvoeringsplan gereed is, zullen we in de P&C cyclus verantwoording op de volgende doelen realiseren:
• Lokaal sportakkoord
• Brede regeling combinatiefunctionarissen
• Leefomgeving
• Welzijn op recept
• Valpreventie
• Versterken sociale basis
• Preventieakkoord
• Mentale gezondheid
• Overgewicht en obesitas
• Alcoholproblematiek
• Kansrijke start
• Terugdringen gezondheidsachterstanden
• Mantelzorg
• Een tegen eenzaamheid
Reguliere beleidsvelden
Naast Samen Redzaam is er gewerkt aan de wettelijke en reguliere taken, en zaken die in het collegeprogramma zijn opgenomen zoals het uitvoeren van de Wet inburgering, huisvesting statushouders, opvang Oekraïners, Wet gemeentelijke schuldhulpverlening, ondersteunen gedupeerden kinderopvangtoeslagaffaire, herdenking slavernij, inclusie etc.